Zakup auta to etap końcowy, ponieważ najpierw zaczyna się… od marzeń. Gdy mamy samochód – chcemy mieć jeszcze lepszy. Nie mamy go wcale – tęsknimy za podróżami i wyobrażamy sobie: ileż potrzebnych rzeczy przewieźlibyśmy w jego bagażniku. Marzenia gnają nas więc dalej – oszczędzamy pieniądze, bierzemy kredyt lub pożyczamy gotówkę od dobrych przyjaciół (tacy jeszcze są?). A potem… uwaga: nie pozwólmy na to, by pragnienia „zgasiły” nasz zdrowy rozsadek. Kupujmy „z głową” i zgodnie z prawem handlowym, po to, aby uniknąć wszelkich problemów z ewentualną reklamacją.
Umowa kupna sprzedaży samochodu
Sporządzenie umowy kupna sprzedaży auta nie sprawi nikomu większych trudności. Ci, którzy kupują samochód po raz pierwszy lub też inni – nie znający lub nie pamiętający wszystkich zasad obowiązujących podczas transakcji mogą skorzystać z bardzo ciekawego serwisu, znajdującego się na stronie https://autoumowa.pl/ bądź pobrać wzór z: https://najtaniejuagenta.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pobierz-wzor-pdf-doc/ . Znajdą tutaj wyczerpujące informacje prawne dotyczące umowy, danych, jakie powinna zawierać i przede wszystkim – generator umowy, który umożliwi utworzenie gotowego dokumentu w zaledwie krótką chwilę. W serwisie zamieszczono także wskazówki dotyczące obowiązkowego zgłoszenia sprzedaży i zakupu pojazdu do właściwych instytucji.
Wady ukryte towaru
Marzenia czasami szkodzą. Nie patrzcie więc na samochód przez różowe okulary. Nawet jeżeli właśnie przytrafi się super okazja i trafiliście na auto, które jest stworzone wprost dla Was, uważajcie na jego wady ukryte. Nie zawsze będziecie później w stanie udowodnić, że usterka samochodu zaistniała jeszcze przed zakupem pojazdu. Co najważniejsze – odstąpienie od umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy wada jest bardzo znacząca i odbiegająca od wytycznych wypisanych w umowie (np. udowodnicie sprzedającemu, że auto jest powypadkowe, a on zapewniał o innym stanie rzeczy).
Czy samochód używany można reklamować
Jak najbardziej. Także w tym przypadku obowiązuje odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Auto to także towar (tylko troszkę większy:)) Jeżeli zakupu dokonacie w salonie samochodowym (również z autami używanymi) możecie zwrócić się do sprzedawcy z reklamacją (oczywiście pisemną) i zażądać naprawy wad lub wymiany części na sprawne. Nie zawsze będzie to możliwe (wszystko zależy od rodzaju i wielkości wady ukrytej), dlatego w niektórych przypadkach pozostaje zwrócenie się o zwrot pieniędzy i rozwiązanie umowy.
Transakcja z udziałem samych osób fizycznych może być bardziej kłopotliwa. Rozwiązanie umowy jest możliwe tylko wtedy, gdy zgodzą się na to obie strony sporu. Przy wystąpieniu sądowym nabywca będzie musiał udowodnić, że nie został poinformowany o usterce w samochodzie który zakupił, a sprzedający wprowadził go celowo w błąd.
Kiedy mija termin zgłoszenia wady do sprzedającego
Powinniście zmieścić się w okresie dwóch miesięcy od dnia wykrycia wady.
Czytaj więcej o kupnie samochodu a ubezpieczeniu OC na najtaniejuagenta.pl