OC tanie, AC korzystne – nie zapomnij o mądrym zakupie ubezpieczenia samochodu

Ubezpieczenie OC kupujemy często, ale też nie zawsze rozważnie. Skoro jest obowiązkowe, godzimy się z „przymusem” i opłacamy polisę w „pierwszej z brzegu” placówce ubezpieczyciela.

Autocasco traktujemy trochę inaczej. Tutaj już zdajemy sobie sprawę z tego, że dobre AC jest gwarancją korzystnej naprawy naszego samochodu. Ale przy zakupie polisy, zbyt często popadamy w skrajność. Wybieramy najdroższą opcję, bo wydaje nam się, że tylko taka jest dla nas właściwa.
Najlepiej byłoby jednak nabyć ubezpieczenie samochodu „mądrze”, czyli tak, żeby nie zapłacić za nie zbyt wysokiej ceny, a mieć najkorzystniejszą ochronę.

Najlepsze OC

Tutaj nie potrzeba wielkiej filozofii. Powinniśmy kupić polisę najtańszą z możliwych. Dopóki nie zmieni się sposób likwidacji szkody i nie zostaną wprowadzone konkretne zmiany w ustawie, za obowiązkowe OC nie warto przepłacać. Dlaczego?

Ponieważ sposób likwidacji szkody jest wyznaczany przez zapisy ustawy. W takim wypadku każdy poszkodowany ma zapewnione takie samo świadczenie.
No właśnie – poszkodowany. To drugi powód, żeby kupić tanią polisę. Zasada ochrony z tytułu OC jest bardzo prosta. Płacimy składkę, po to, aby w przypadku spowodowania przez nas szkody ubezpieczyciel wypłacił świadczenie poszkodowanemu. Nie nam. My z tego ubezpieczenia nie dostaniemy ani grosza na naprawę pojazdu. To osoba trzecia, która została pokrzywdzona występuje z roszczeniem do naszego zakładu ubezpieczeń. Dlatego nie musimy przejmować się opinią o towarzystwie oraz skutecznością i szybkością w likwidacji szkody.

Najkorzystniejsze AC

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Dlatego nie ma tutaj, tak jak w przypadku OC jednej ustawy i takich samych zasad likwidacji szkody, dla wszystkich ubezpieczonych. Każde towarzystwo zapisuje warunki ubezpieczenia w swoim OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) i rozlicza szkodę na podstawie ustalonych tam reguł.
Dodać też należy, że AC jest już wyłącznie dla nas. Dzięki niemu chronimy nasz pojazd i jego wyposażenie. Nie możemy więc zasugerować się samą ceną, ale tym, co oferuje nam wybrana firma, zwracając przy tym szczególną uwagę na swoje potrzeby.
Tylko jak tego dokonać? Przecież zapisy OWU są często zawiłe i niezrozumiałe, a my nie mamy obowiązku uczenia się na pamięć znaczenia wszystkich pojęć ubezpieczeniowych.

Sposób na najkorzystniejsze AC jest bardzo prosty: wystarczy, że będziemy wiedzieli jakie szczegóły oferty sprawdzić dokładniej. Przed zakupem polisy, zastanówmy się także, jaka likwidacja szkody nas usatysfakcjonuje.
Podczas oceny propozycji towarzystwa ubezpieczeniowego zwróćmy uwagę na:
– wartość pojazdu (szczególnie gdy mamy zamiar zapłacić za stałą sumę ubezpieczenia),
– sumę ubezpieczenia: czy będzie stała (wartość pojazdu pozostanie taka sama przez cały okres ochrony), czy też zmienna (cenę pojazdu wylicza się na dzień wystąpienia szkody), odnawialna (wartość pojazdu nie zostanie pomniejszona o wypłacone odszkodowanie), redukcyjna (suma ubezpieczenia zmniejszy się o koszty poniesione na naprawę samochodu),
– sposób naprawy pojazdu: bezgotówkowo w warsztacie, w ASO lub na kosztorys (szkodę wycenia rzeczoznawca i należną kwotę wypłaca się „do ręki” właścicielowi samochodu, a on naprawia usterki we własnym zakresie),
– zastosowaną amortyzację części,
– jakie części zostaną wykorzystane (analogicznie – przy kosztorysie: jakie ceny części będą wzięte pod uwagę): oryginały czy zamienniki,
– wprowadzony udział własny w szkodzie (na ile trzeba pokryć szkodę z własnej kieszeni).

Warto podkreślić, że nie zawsze najlepsza i najbardziej pożądana musi być opcja AC ze stałą sumą ubezpieczenia i z użyciem części oryginalnych. Takie rozwiązanie polecamy właścicielom nowych pojazdów, których wartość bardzo szybko spada. Posiadaczom starszym modeli samochodu może wystarczyć tańsza wersja ochrony ze zmienną sumą (wartość ich samochodu już i tak niewiele się zmienia w ciągu roku) i naprawą na zamiennikach (są także nowe i porównywalnej jakości, za to znacznie tańsze).
Oczywiście ostateczną decyzję pozostawiamy właścicielom pojazdu.

Jak kupić najlepsze ubezpieczenie samochodu

Kierując się  wskazówkami wyszukiwarki oc rankomat, z pewnością uda się Wam znaleźć najlepszą ofertę, ale pamiętajcie jeszcze o jednej, bardzo istotnej kwestii: żeby kupić najkorzystniejszą polisę, trzeba porównać propozycje jak największej grupy ubezpieczycieli. Tylko w ten sposób przekonacie się, kto czeka na Was z najlepszą i najtańszą polisą ubezpieczenia samochodu w rankomat.